متوسط کارکرد موتور سیکلت در سال باید چقدر باشد؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

یکی از نکات پر اهمیت در زمان خرید و فروش موتور سیکلت کارکرده و ارزیابی سلامت آن این است که چقدر با آن مسافت طی کرده‌ایم. کارکرد خوب هر موتور سیکلت با توجه به کیفیت ساخت آن تفاوت دارد اما در این مقاله قصد دارید کارکرد موتورهای زیر 250CC که معمولاً در هند و چین تولید می‌شوند را بررسی کنیم.

 

کارکرد مناسب موتور

طبق تجربه بصورت میانگین موتورسیکلت باید در سال 10.000 کیلومتر کار کند. البته این عدد به آب بندی درست موتور در 1.000 کیلومتر اول بسیار بستگی دارد. همچنین اگر به موقع مصرفی‌های موتور را مانند صفحه کلاچ و روغن را عوض نکنید، با فشار تدریجی روی انجین عمر موتور کم می‌شود. عمر مفید موتور سیکلت طبق گفته تعمیرکاران 8 سال با رعایت نکات افزاش عمر موتور است.

توجه: یکی از فاکتورهای مهم در مورد کارکرد محل و نحوه استفاده از موتور است. برای مثال مسافتی که یک فرد در روستا با جاده ناهموار و شیب‌دار همراه با زدن چند کیلو بار طی می‌کند از موتوری که تنها برای رفتن به سرکار در خیابان شهر، بسیار باید کمتر باشد. در این شرایط توصیه می‌کنیم از عدد متوسط با توجه به شرایطی همچون وزن فرد؛ نحوه استفاده؛ شرایط جاده محل زندگی و …. عددی بین 10 تا 30 درصد را برای رفت و آمد در سال کم کنید.

مواردی که پایین آمدن کارکرد موتور می‌شوند:

  1. انداختن لاستیک پهن
  2. دو و سه ترک سوار شدن
  3. زدن بار سنگین
  4. آب‌بندی موتور بصورت غیر اصولی
  5. تعویض نکردنیا دیر عوض کردن مصرفی‌ها
  6. حرکت با دور موتور بالا
  7. بردن مدام موتور به کارواش بدون رعایت نکات مربوطه
  8. گذاشتن طولانی موتور در آفتاب
  9. استفاده کردن از لوازم غیر اصل و ناصحیح
  10. عدم زدن به موقع بنزین و فشار به پمپ بنزین

 

کارکرد موتور چگونه محاسبه می‌شود؟

کارکرد خوب موتور سیکلت

نحوه کارکردن کیلومتر شمار موتور سیکلت ارتباط مستقیم با تایر جلوی آن دارد! به این صورت که اگر محیط تایر جلویی موتورسیکلت دو متر باشد( که معمولا دوتا دو و نیم متر می باشد.) هر پانصد دور تایر جلو برابر با هزار متر می‌شود و معادل یک کیلومتر است. کیومتر شمار موتور سیکلت به همین شکل کارکرده و مقدار کارکرد موتور را محاسبه می‌کند.

البته امروزه موتور‌سیکلت‌های انژکتوری با سیستم کامپیوتری و مجهز شدن به ACU،  کیلومتر شمار قوی‌تری دارند و سیستم پیشرفت‌تری دارند و بصورت کامپیوتری بر اساس پاشش پمپ و …. نحوه کارکرد موتور را محاسبه می‌کنند تا خطایی بوجود نیاید.

 

همان طور که پیشتر گفتیم میزان کارکرد موتور سیکلت تاثیر زیادی بر روی قیمت آن دارد. به همین خاطر بسیاری افراد شیاد و طمع کار با دستکاری کردن کیلومتر شمار موتور سیکلت قصد پایین آوردن عدد آن و در نتیجه بالا بردن قیمت آن را دارند. پس حتماً برای ارزیابی دقیق کارکرد یک موتور دیاگ بزنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید