نکات خرید موتور سیکلت دست دوم

چگونه یک موتور کارکرده سالم بخریم؟ + روش جلوگیری از کلاهبرداری

زمان مطالعه: 6 دقیقه

بازار دست دوم خرید و فروش موتور سیکلت دست دوم در کشور بسیار داغ است، دو عامل اصلی این موضوع به این دلیل است که اولاً طی چند ساله اخیر قیمت موتورها سر به فلک کشیده است؛ دوماً بسیاری از افراد به موتور نگاهی مصرفی دارند و نمی‌خواهند برای خرید آن هزینه زیادی صرف کنند. حال شما اگر قصد خرید موتورسیکلت کارکرده دارید باید دوچندان حواس خود را جمع کنید تا سرتان کلاه نرود و موتوری سالم با قیمت معقول خریداری کنید.

 

نکات اولیه خرید موتور سیکلت دست دوم

1. برای انتخاب موتورسیکلت کارکرده باید توجه کنید مدلی انتخاب کنید که بین عموم محبوب باشد. این موضوع به این دلیل است که موتورسیکلت دست دوم با توجه به کارکرد به مرور به اصلاح به خرج میوفتد پس اهمیت وجود لوازم آن بسیار زیاد خواهد بود. حتماً در مورد شرایط گارانتی شرکت موتور سازی و نحوه خدمات دهی آن تحقیق کنید تا در آینده به مشکلی بر نخورید.

خرید و فروش موتور دست دوم

 

2. بدیهی است شما در هنگام خرید موتور سیکلت دست دوم و کارکرده باید از محل مطمئن و از شخص معتبری خرید کنید. ایده ی خرید از طریق آگهی های اینترنتی مانند دیوار و روزنامه خوب و قابل اطمینان است به شرط آنکه شما به صورت حضوری شخص مالک موتور سیکلت را ببینید و موتور را شخصا بازبینی کنید. سعی کنید برای قرار به محل کار و یا خانه فرد فروشنده بروید تا از اعتبار فرد اطمینان بیشتری بدست آورید، اگر فرد مقابل مقاومت زیادی در این مورد داشت باید کمی محتاط‌تر عمل کنید.

3. اگر قصد خرید موتور سیکلت را از نمایشگاه‌داران را دارید هم باید از وی ضمانت کتبی و مهر امضا شده از شرایط سلامت موتورسیکلت بخواهید. همچنین یک بند در ضمانت‌نامه بنویسید که در صورتی که تا یک مدت محدود موتور خریداری شده (نام شاسی را درج کنید) دچار خرابی‌هایی فنی شد، فروشنده باید موتور را عودت کند.

 

4. می توانید برای اطمینان از سلامت موتور سیکلت از کارشناسان خبره در این امر استفاده کنید و از آنها برای کارشناسی کردن فنی موتور سیکلت کمک بگیرید. این کارشناسان را می توانید از طریق سایت ها و شرکت های معتبر به راحتی پیدا کنید و با پرداخت هزینه‌ای کم خیال خودتان را از بابت سلامت فنی موتور سیکلت خود راحت کنید. البته توصیه می‌کنیم طی قراری موتور سیکلت را به یک موتورسازی ببرید تا در مورد سلامت آن نظر دهد، زیرا کارشناسان اینترنتی در زمینه موتور کم تجربه هستند و ممکن است درست اقدام نکنند.

کارشناس موتور کارکرده

 

6. حتماً از فروشنده در مورد مصرفی‌های موتور سوال کنید و خودتان هم چه راننده و چه سر نشین چند دقیقه‌ای با موتورسیکلت رانندگی کنید تا اولاً دیدی نسبت به آن داشته باشید و ثانیاً نحوه عملکرد فنی موتور و ترمز و سیستم تعلیق را مشاهده کنید.

7. برای بررسی ظاهری این قسمت‌ها را بخوبی در روشنایی چک کنید:

 • وزنه فرمان
 • اگزوز
 • پدال دنده و ترمز
 • گلگیر جلو و عقب
 • فلاپ‌های بقل
 • باک

قسمت‌های ذکر شده در هنگام زمین خوردگی و تصادف موتور اولین نقاطی هستند که آسیب می‌بینند پس وجود خط و خش و شکستگی بصورت مستقیم به دلیل زمین خوردگی موتور سیکلت است.

تصادف موتور

8. حتماً از طریق اپلیکیشن‌ها یاغ مراکز پلیس+10 اقدام به دریافت خلافی کنید، اگر فروشنده جزیمه زیادی بابت سرعت غیر مجاز شده است کمی باید نسبت به انجین موتور حساس باشید. همچنین در مورد بیمه و مدت باقی‌مانده آن نیاز از فروشنده بپرسید زیرا تاثیر بسزایی در قیمت نهایی دارد.

9. توجه به خود فرد دارنده موتورسیکلت نیز عملی هوشمندانه است. سعی کنید با سوال‌هایی علت فروش موتور و نحوه استفاده از آن را بپرسید. شاید خرید موتور دست دو از یک فرد جوان کمی ریسکی‌تر از یک فرد بالغ باشد. همچنین درباره آب‌بندی موتور از آن بپرسید تا توضیحاتی به شما دهد.

10. در آخر توجه کنید از فروشنده بخواهید تا کارت و موتور و سند کمپانی را به شما بدهد تا نگاهی اجمالی به آن بیاندازید و حتماً شماره شاسی آن را با شماره درج شده روی موتور سیکلت مقایسه کنید تا یکی باشید. این نکته اهمیت زیادی دارد زیرا بارها کلاهبرداری از این راه شده است و فروشنده موتوری را جای موتوری دیگز به خریدار می‌فروشد، و دست شما به هیچ جا بند نخواهد بود.

در صورت چک کردن و رعایت نکات بالا شما از خرید موتور سیکلت مورد نظر یا منصرف خواهید شد یا مصمم خواهید شد، پس باید به سراغ تعیین قیمت بروید تا بر سر مبلغی توافق کنید.

 

نحوه قیمت گذاری موتور سیکلت دست دوم

خرید موتورسیکلت کارکرده و دست دوم

برای قیمت گذاری کردن بر روی موتور سیکلت های کارکرده و دست دوم باید عواملی را در نظر بگیرید. اولین چیزی که باید در نظر گرفت و به آن توجه کرد موضوع مهم سال ساخت (سن) موتور سیکلت است. به فرض، موتور سیکلتی که ده سال سن دارد با موتور سیکلتی که پنج سال سن دارد قیمت متفاوتی دارد. اصولاً موتور سیکلت ها بعد از خروج از نمایندگی 15% افت قیمت دارند و برای هر سال کارکرد نیز شما تقریباً 10% از قیمت آن کم کنید. (این یک فرمول دقیق و ثابت نیست)

پس از توجه به سال ساخت موتور باید به مسافت طی شده با موتورسیکلت توجه کنید. اگر می‌خواهید در این مورد مطمئن شوید دیاگ بزنید. متوسط کارکرد موتور سیکلت در سال حدوداً 10.000 کیلومتر است، پس محاسبه کنید که آیا فروشنده در سال بیش از این مسافت رفته است یا نه. هر چقدر بیشتر رفته بود شما باید سعی کنید موتور را ارزان‌تر بردارید تا ضرر نکنید.

مکانی که موتور در آن کارکرده نیز بسیار مهم است. موتور سیکلتی که در بیابان و مناطق روستایی و تپه‌ای کار کرده قیمتی متفاوت نسبت به موتور سیکلتی که در شهر کارکرده باشد دارد. موتوری که در روستا کارکرده احتمالا وضعیت لاستیک و کمک فنرهایش بدتر از موتور سیکلتی است که در خیابان های آسفالت شده شهر بوده بنابراین قیمت کمتری نیز باید به نسبت موتور شهری داشته باشد.

اما راحت‌ترین روش برای تعیین قیمت موتور دست دو این است که به سایت‌های اینرنتی بروید و ببنید که موتورهای مشابه با چه قیمتی درج شده‌اند یا از بازار شروع به پرس و جو کنید. البته طبق تجربه قیمت‌هایی که بدست می‌آورید چند میلیونی بالاتر از قیمت واقعی موتور مورد نظر است.

همچنین می‌توانید با نمایندگی ها تماس بگیرید یا به آنجا مراجعه کنید تا کارشناسان آن ها برای موتور شما با توجه به شرایط  آن قیمت مناسب و بی‌طرفانه‌ای در نظر بگیرند.

 

خرید و بستن قولنامه

پس از تعیین مبلغ باید نحوه پرداخت به فروشنده را بصورت کتبی و همراه با تمام جزئیات موتور سیکلت در دو برگه بنویسید. در قولنامه باید تمام عمل‌هایی که باید خریدار و فروشنده انجام بدهند ذکر شود تا شبه بوجود نآید. همچنین مبلغ تقریباً سنگینی باید برای هر یک از نقذ کننده‌های قولنامه در نظر گرفته شود تا به عنوان جریمه به طرف قرار داد داده شود.

معمولاً در این مرحله شما با دادن مبلغی (معمولاً 10%) موتور به فروشنده آن را خاطر جمع خواهید کرد. بعد با تعیین روزی برای رفتن به محضر باقی مبلغ را خواهید داد. البته برخی با دادن بیشتر مبلغ موتور سیکلت (برای مثال 80%) موتور را با خود می‌برند و روزی را تعیین می‌کنند تا بصورت رسمی موتور به خریدار واگذار شود.

قولنامه از لحاظ حقوقی اهمیت زیادی دارد پس تمام جزئیات از قبیل هزینه محضر بر عهده کیست یا موتور با چه کیلومتری دیده شده است و … را در آن وارد کنید و یک نسخه برای خود و نسخه‌ای به فروشنده بدهید.

قولنامه موتور دست دو

چه مدارکی در محضر بگیریم؟

در آخر شما به محضر خواهید رفت و با دریافت تمام مدارک زیر و تسویه حساب موتور سیکلت را بصورت رسمی خریداری می‌کنید:

 1. کارت سوخت
 2. سند کمپانی 
 3. برگه سبز
 4. کارت گارانتی
 5. کارت موتور
 6. سوییچ اصلی و یدک

توجه کنید وکالتی بابت تعویض پلاک که معمولاً 60 روز کاری است دریافت کنید تا به مراکز تعویض پلاک موتور بروید.

 

چک لیست خرید موتور کارکرده

سخن پایانی

فرآیند خرید موتور دست دوم به سه بخش انتخاب، تعیین قیمت و قرارداد تقسیم می‌شود که هر کدام دارای جزئیات زیادی هستند پس توجه کنید این مقاله را به عنوان چک لیست خرید موتور کارکرده نگه دارید تا خریدی عالی بدون مشکل داشته باشید. در آخر اگر نکته‌ای از قلم افتاد لطفاً شما در کامنت برای سایز افراد بنویسید تا توجه لازم را کنند.

 

سوالات متداول

چگونه سلامت موتور دست دوم را چک کنیم؟ باید پس از بررسی ظاهری با بردن موتور به موتور سازی از سالمن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

خرید موتور سیکلت کاکرده چند مرحله دارد؟ سه مرحله اصلی با بسیاری از جزئیات؛ انتخاب موتور + بررسی + تعیین قیمت + خرید

چه موتوری برای خرید دست دو خوب است؟ موتورهای محبوب بازار و آن‌هایی که استهلاک کمی دارند.

35 دیدگاه

 1. سلام برای اینکه موتور رو سند بزنیم ، باید حتما بیمه بشه موتور ؟ اجر بیمه لازم داره بیمه رو خریدار باید بده یا فروشنده ؟

 2. خرید موتور بنلی یک تجربه هیجان‌انگیز است! هنگامی که به نقاط دوردست سفر می‌کنید، این موتورهای قدرتمند با طراحی زیبا و عملکرد عالی جلب توجه می‌کنند. قبل از خرید، از فروشنده اطلاعات مربوط به تنظیمات، نگهداری و مراقبت صحیح را دریافت کنید تا لذت کامل را تجربه کنید.چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
  محصولات پر فروش

 3. سلام اگه ی قولنامه دستی بنویسیم و دیگه هزینه محضر ندیم و حالا طی ۱۰ روز که نوبت تعویض پلاک شد بیاد و امضا کنه هم امکانش هست

  • سلام قولنامه دستی هم بنویسید تا روز تعویض پلاک باز باید محضر برید موتور ب نام خریدار بزنید ک پلاک به نامتون انجام بشه

 4. سلام من میخوام یه موتور طرح وسپا بگیرم طرف فروشنده میگه موتور تا برج ۷ قسط داره برج ۷ با هم میریم سند به نام شما میشه بنظرتون من چطور قولنامه بنویسم و از پرداخت اقساط و سند در ۷ ماه بعد مطمئن بشم

 5. اسی خان
  سلام
  یا نمیگفتی
  یا کامل میگفتی
  شما که میدونی بگو حواسمون باشه
  الانم که به همت و تلاش بالایی های خدوم پیشرفت چشمگیری تو عرصه موتور کردیم البته تو ارتقا قیمتش
  12 سال پیش با حقوق 1 ماه کار کارخونه طرح هونذا صفر گرفتم 300 الان پیشرفت کردیم باید 1 سال کار کنم تا 50 میلیون صفر بگیرم
  با این قیمتها فروشنده هم بخواد بکنه ازمون انصاف نیست

  • سلام من یک اپاچی از بنگاه خریدم مشهد فروشگاه رضا بردم شهرستان تا روغن را عوض کردم با فیلتر موتور دود غلیظی کرد وصدای عوض شد بلافاصله موتور را بردم پس بدم ۱۵ م کسر کرد وموتور را پس گرفت مکانیک به من گفت داخل موتور چسب وواسکازین ریختن حواستون را جمع کنید موقع خرید همون جا روغن وفیلتر را عوض کنید البته من از طرف اتحادیه شکایت کردم

 6. سلام من موتور خریدم کویر انباری ۹۵ ولی خروجی موتور ۱۴۰۰ وقت روی فاکتور نوشتن روی برگ سبز نیست یا این درست هست یا دروغ شکران

 7. سلام علیکم ضمن عرض تسلیت ایام شهادت حضرت امام حسین علیه السلام ازتوضیحات وراهنمایی شما کمال تشکرردارم انشاءالله سالم وعاقبت بخیر باشید

 8. سلام ببخشید من یه موتور خریدم محضر رفتیم وکالتی زد برام بعدش برای تعویض پلاک کارت موتور نداده بهم بقیه داده برگه وکالتی برگه سبز همه بجز کارت موتور از فروشگاه گرفتم تعویض پلاک میشه

  • مهم نیست چون تو تعویض پلاک هرچی ک مربوط ب موتور با پلاک مشخصات نفر قبلی شماگرفته میشه فقط باید برگه سبز برگه کمپانی وکالت های قبلی و سند قطعی موجود باشه و الانم دیگه سند قطعی برداشته شد

 9. سلام
  یه سوال دارم، یه موتور دیدم مدل NH180 از شرکت SYM
  امروز 15 خرداد 1401 قیمت موتور صفر 78500 هست.
  موتور دست دومی که دیدم رو خریدار آبان 1400 خریده و حدود 500 کیلومتر کارکرده، که کم کارکرد محسوب میشه، پنج ماه بیمه داره همراه با ترکبند و سه تا باکس چمدانی، و فروشنده مدعی هست که حدود 8 میلیون قیمت لوازمشه.
  78 میلیون هم قیمت گذاشته، به نظر به چه مبلغی ارزش خرید داره؟

 10. سلام ایا غیر مستقیم هم میشه موتور رو به نام کسی دیگه بزنی و موتور رو بفرستی براش

   • برگه سبز تنها کفایت نمیکنه برگه سبز نشون دهنده صاحب پلاک بودنه و برگه کمپانی نشانه های صاحب دستگاه میشه با دردست داشتن برگه سبز فقط میشه تعویض پلاک کرد

 11. سلام دوستان من بعد عمری قصد خرید موتور دارم تاحالا موتور نداشتم ولی روندم با کلی بدبختی در طول سالها هول و هوش ۴۵ تومن تونستم جمع کنم و قصد خرید کارکرده دارم خودم آپاچی ۱۸۰ خیلی دوست دارم ولی بگفته برخی دوستان با دینوz2 نیز آشنا شدم ک خب حجم بالاتر لاستیکای پهن و قیمت خیلی کمتر با این پول آپاچی ۹۵(ک آخرین مدلشم هست)با ۱۷تاکار میشه گرفت ولی میشه دینو ۹۹ هم گرف با همین کارکرد متاسفانه تجربه رانندگی با هیچکدوم ندارم و واقعا دوراهی سختی موندم ممنون میشم کمکم کنید(اینم بگم من دانشجوام و کلا یپام دانشگاه و موسس و یپامم خونه و کتابخانه همشون نزدیکن اصلا بیرون نمیرم نهایت ماهی یبار شاید یکم دور دور اونم اگه دوستام با ماشین نیان)

  • سلام دوست عزیز مثل من اشتباه نکن اگه تا حالا موتور نداشتی برو اول طرح هندا بخر دست دوم تمیز ۶ماه سوار شو و استفاده کن تا قششنگ با موتور سواری و قوانین آشنا بشی موتوری هم بخر که پلم باشه روعن سوزی و ریزی نداشته باشه شک نکن موقعه فروش با ۲ملیون سود میفروشی تایم خرید موتور هم ۶ماه دوم سال هست تایم فروش هم تا برج ۵هست این تجریه من بودش چون منم مثل شما رفتم اپاچی ۲۰۰ گرفتم یک زمین خوردم باهاش موتوری که ۵۰ملیون خزیدم رو به منت ازم ۳۵مِیون خریدن چون کیلو متر فلاپ ها گرون بود

 12. با سلام خسته نباشید میگم بعد از تعویض پلاک
  لازم است بری محضر وسند قطعی بزنی یا نه ؟ برای موتور هندا مدل ۹۱
  ممنون

 13. توضیحات کامل بود ولی کلک ها وتلفن های فروشنده ها را برای خریدار رو نکردی

  • سلام در قسمت قرار داد فرمودید جریمه تعیین کنید تا طرفین نتونن به راحتی قرار دادو نقذ کنن .نقض درسته اصلاحش کنید

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید