نکات موتور سواری در شب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بسیاری از موتور سوارها مخصوصاً در تابستان موتور سواری در شب را به موتور سواری در روز ترجیح میدهند دلیل آن هم که مشخصاً برای گرم بودن هوا در روز است. موتور سواری در شب و استفاده از آن نیازمند رعایت یکسری نکات برای حفظ جان خود و دیگران است. این نکات میتواند میزان تصادفات با موتور سیکلت که بسیار دلخراش است را کاهش دهد. در این مقاله قصد داریم چند تا از نکات مهم موتور سواری در شب را به شما آموزش دهیم، خواهشمندیم به آنان توجه کنید.

نکته 1: اولین و مهم‌ترین نکته روشن کردن چراغ هایتان است، در واقع هنگام موتور سواری در شب از سالم بودن سیستم برقی موتور سیکلت اطمینان حاصل کنید. قبل از حرکت چراغ جلو، چراغ خطر و راهنمای موتور را بررسی کنید که سالم باشند و در هنگام گردش به چپ و راست از راهنما استفاده شود. مهم‌ترین قطعه در سالم بودن چراغ‌ها باتری موتور سیکلت است که باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. و همچنین امروزه در موتور سیکلت‌های جدید با بکار بردن چراغ روز یا همان Day light رانندگان توجه بیشتری به موتور می‌کنند.

چراغ موتتور در شب

 

نکته 2: سرعت یکی دیگر از نکات مهم مخصوصاً در خیابان‌ها و کوچه‌های تاریک است، در شب به خاطر تاریکی و دید کم سرعت زیاد میتواند خطر ساز باشد چرا که با سرعت کم میتوان از وجود شی یا شخص یا چاله در خیابان با خبر شد ولی در سرعت بالا این کار امکان پذیر نیست.

 

نکته 3: اتوبان و بزرگراه‌ها چون که در شب محل عبور ماشین های سنگین است بسیار خطرناک است، پس در حدالامکان تا جایی که ممکن است از ورود با اتوبان ها و بزرگراها خودداری کنید. و اگر مجبور به عبور بودید حتما باید نکات ایمنی را رعایت و مراقب باشید. سعی کنید از اتوبوس و کامیون‌ها فاصله بگیرید یا اگر نزدیک‌شان شدید با زدن نور بالا راننده را متوجه خود کنید.

موتور سواری در اتوبان و بزرگراه در شب

نکته 4: در روز اگر با کمبود سوخت رو به رو شوید میتوانید سریع خود را به پمپ بنزین برسانید چون کسانی هستند که به شما کمک کنند اما در شب این امکان کم و هم با خطر خفتگیری را در پی دارد، پس بایستی میزان سوخت را قبل از حرکت با موتور سیکلت بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

نکته 5: پوشیدن لباس تیره در شب باعث دید کم راننده‌ها نسبت به شما میشود پس بایستی حتما در شب از لباس های روشن استفاده شود تا از دید راننده‌های دیگر پنهان نشوید و احتمال تصادف را کاهش دهد. در واقع پوشیدن لباس های روشن باعث می‌شود راننده ها شما را بهتر ببینند و حتما حتما از کلاه ایمنی مناسب استفاده کنید.

موتور سواری در تاریکی

 

نکته 6: استفاده از زنون یا هدلایت است یکی دیگر از مواردی است که باعث افزایش دید موتور سوار در شب می‌شود، البته استفاده از آن باید کاملاً اصولی باشد تا راننده روبرویی خود را دچار مشکل نکند.

استفاده از هدلایت و زنون در شب

 

نکته 7: استفاده کردن از نوار های شبرنگ در بدنه موتور سیکلت‌ها یا لباس‌های‌مان باعث جلب توجه دیگران میشود و خطر تصادف را در شب کمتر میکند. البته معمولاً لباس‌های مخصوص موتورسواری دارای شبرنگ هستند و برخی از کلاه کاسکمکت‌ها نیز از رنگ‌های شبرنگی در طرح‌های خود استفاده می‌کنند.

نکته 8: سعی کنید در یک خط صاف حرکت کنید و از گردش های بی مورد به چپ و راست و حرکات مارپیچ و نمایشی در شب جدا خودداری کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید