راهنمای جامع معاینه فنی موتور سیکلت

همه چیز درباره معاینه فنی موتور سیکلت

زمان مطالعه: 4 دقیقه

معاینه فنی موتور سیکلت چند سالی است به صورت یک قانون اجرایی شده اما به دلیل عدم سخت‌گیری نهادهای مربوطه  مانند وزارت کشور و پلیس راهور تقریباً هیچ توجهی به آن از سوی راکبان موتور نمی‌شود.  جالب است بدانید تنها 14 دستگاه موتور سیکلت در سال 99 توسط مراکز معاینه فنی موتور در تهران برای انجام تست ثبت گردیده است.

 

چرا معاینه فنی موتور بصورت جدی انجام نمی‌شود؟

  1. پلاک موتور سیکلت‌ها در عقب قرار گرفته‌است و زاویه آن طوری است که اغلب دوربین‌های سطح شهر توانایی خواندن پلاک موتور را ندارند.
  2. بیش از 90% از موتورسیکلت‌های ایران از نوع کاربراتوری هستند.  برخلاف موتورسیکلت‌های انژکتوری، در کاربراتوری‌ها می‌توان شیر ورودی بنزین را به‌صورت دستی، کمتر کرد تا بنزین به‌طور قطره چکانی به سیلندر تزریق شود که در این حالت، موتورسیکلت نیز توانایی پاس کردن آزمون‌های آلایندگی را براحتی دارد. پس عملاً تست آلایندگی برای این دسته از موتورها ظاهری خواهد بود.

این دو مشکل باید به مرور زمان توسط نهادهای مربوط با نصب دوربین‌های مخصوص موتور سیکلت و از رده خارج کردن موتورهای کاربراتوری رفع شود تا معاینه فنی موتور سیکلت به صورت جدی اجرا شود.

 

نرخ معاینه فنی موتورسیکلت

طبق جدیدترین بخشنامه(سال 99) تعرفه هزینه معاینه فنی که به وزارت راه ابلاغ شد به شرح زیر است:نرخ معاینه فنی موتور سیکلت

همانطور که  مشخص کرده‌ایم هزینه معاینه فنی موتور سیکلت در سال جاری با افزایش 2 هزار تومانی نسبت به سال گذشته اکنون 12 هزار تومان می‌باشد. همچنین توجه کنید در صورت مردودی در بررسی فنی موتور تنها نیاز به پرداخت 2 هزار تومان هستید.

 

اقدامات لازم قبل از رفتن به مراکز معاینه فنی

برای اینکه وقت‌تان هدر نرود قبل از اینکه به این مراکز بروید به این موارد دقت کنید تا به سادگی در بررسی موتورتان مردود نشوید.

ابتدا مدارک خود را آماده کنید: مدارک مورد نیاز جهت معاینه فنی موتور سیکلت اصل کارت موتور سیکلت یا سند موتور سیکلت و فرم تشخیص عیوب ظاهری است.

موتور خود را از لحاظ ظاهری بررسی کنید؛ سالم بودن چراغ‌ها ( حتی چراغ ترمز) برای کارشناس اهمیت دارد. اگر شکستگی نسبتاً شدیدی در قسمتی مانند فلاپ‌ها وجود دارد آن را رفع کنید. دقت کنید صفحه کیلومتر موتور به درستی کار کند و از کار نیوفتاده باشد، همچنین معمولاً راکبان به آینده بقل توجهی ندارند و ممکن است آن‌ها را در بیاورند دقت کنید وجود آینه در این مراکز الزامی است.

سپس از لحاظ فنی موتور را بررسی کنید؛ توجه کنید موتورتان دود زا نباشد همچنین از سالم کار کردن ترمز جلو و عقب و نیامدن صدای بلند از اگزوز مطمئن شوید. توجه کنید اگر صدای غیر عادی از موتورتان خارج شود به دلیل ایجاد آلودگی صوتی به شما برگه معاینه فنی تعلق نخواد گرفت.

دودی بودن موتور باعث مردودی در معاینه فنی است

بیشتر دلایل اصلی مردودی در معاینه فنی موتور همین موارد بالا است پس به آن‌ها توجه کنید.

 

مراکز معاینه فنی موتور سیکلت

برای اطلاع از از آدرس، ساعت کاری و شماره تماس مراکز معاینه فنی موتور در تهران به مطلب زیر مراجعه کنید:

آدرس مراکز معاینه فنی موتور سیکلت تهران

 

مراحل بررسی و اخذ معاینه فنی برای موتور

تمام مراحل انجام معاينه فني تنها 5 دقيقه طول مي‌كشد. آگاهي از اين مراحل سبب مي‌شود كه راكبان موتورسيكلت قبل از مراجعه به مراكز معاينه فني، موتورسيكلت خود را بررسي كنند تا مبادا در امتحان معاينه فني مردود شوند.

توجه: همانطور که در بالا گفتیم از آنجا که طی چند ماه تعداد بسیار کمی اقدام به اخذ معاینه فنی موتور سیکلت کرده‌اند پس مانند خودرو نیازی به دریافت اینترنتی نوبت نیست و شما از ساعت 7 تا 16 مجاز هستید به مراکز معاینه فنی موتور مراجعه کنید.

1- ثبت اطلاعات
ابتدا با ارائه كارت موتورسيكلت، مشخصات مالك ثبت و باركد صادر مي‌شود. اين باركد در مراحل بعدي توسط دستگاه‌هاي تست گيرنده خوانده خواهد شد، به اين معنا كه هيچ موتوري بدون حضور در مركز معاينه فني نمي‌تواند برگه معاينه فني بگيرد. ورودي مركز معاينه فني۳۲۰۰ تومان است.
2-  بررسي ظاهري
بررسي ظاهري موتور‌سيكلت مرحله بعدي است. در اين مرحله موتور‌سيكلت از بابت داشتن چراغ‌هاي سالم، نداشتن چراغ‌هاي زنون، گارد محافظ استاندارد، دودزا‌ نبودن، سالم بودن آيينه‌‌ها، سالم و بي‌صدا بودن اگزوز، داشتن بوق  بررسي مي‌شود. البته برخي موتورسيكلت‌ها اقدام به بستن گارد و ترك‌بند غيراستاندارد مي‌كنند كه اين امر هم بررسي مي‌شود.
3-  بررسی آلایندگی
در اين مرحله، موتورسيكلت از نظر مقدار گازهاي خروجي آزمايش مي‌شود. نكته جالب در اين تست، مقدار مونوكسيد خارج شده از موتور‌سيكلت ما بود. با اينكه اين موتور‌سيكلت ۳ ماه از تاريخ توليدش نگذشته بود 6/95 ppm در واحد حجم گاز مونوكسيدكربن متصاعد مي‌كرد درحالي كه در خط همجوار، اين ميزان براي يك پژو‌۲۰۶، 0/01 ppm اندازه‌گيري شد. اين تست به تنهايي نشان مي‌دهد كه موتورسيكلت‌ها چقدر سلامتي شهر را تهديد مي‌كنند.
4-  بررسی ترمز و باد لاستیک
اين مرحله، هم به‌صورت دستي از سوي عاملان معاينه فني انجام مي‌گيرد و هم با دستگاه، درست مانند آزمون ترمز خودروها. ميزان باد لاستيك‌ها هم در اين مرحله سنجيده مي‌شود.
6-  صدور كارت
صدور كارت معاينه فني درصورت قبولي در آزمايش‌ها، آخرين مرحله كار شماست. با اين توضيح كه معمولا رانندگان موتورسيكلت اين برگه را روي موتور‌سيكلت نصب نمي‌كنند. توجه کنید کارت معاینه فنی موتورسیکلت یکسال اعتبار دارد.

[ps2id id=’سوالات’ target=”/]

سوالات مهم متداول

  1. معاینه فنی موتور اجباری است؟ هم بله هم نه؛ بصورت یک قانون اجرا نشده است.
  2. اعتبار برگه معاینه فنی موتور چقدر است؟ یک سال
  3. مدت زمان معاینه فنی در مرکز چقدر است؟ حدوداً  تا 10 دقیقه
  4. موتورهای پلاک قدیم معاینه می‌شوند؟ خیر
  5. موتور سنگین هم نیاز به معاینه فنی دارد؟ خیر؛  از آنجا که موتور های بالای 300 سی سی پلاک نمی‌شوند پس توسط  مراکز بررسی نمی‌شوند.
  6. موتور نو هم نیاز به معاینه دارد؟ خیر؛ اما اگر موتور شما دارای گارانتی است قبل از اتمام آن حتماً به مراکز معاینه فنی بروید تا از سالم بودن موتور اطمینان کنید و در صورت اشکال بتوانید با استفاده از گارانتی آن را رفع کنید.

2 دیدگاه

  1. بخدا زور میگید ملت نان ندارند بخورند با موتور کار میکنند میبریم دهتا عیب روی موتور میزارند و رد میکنند اخه بخدا شرافت هم خوب چیزیه

  2. خداوکیلی دست از سر موتورسواران بردارید،مگر چنددرصد از موتورهایی که سوار میشیم، به روز و جدید و استانداردهستند؟حالا همه چیز درست شده و فقط این یکی مونده؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید